Skuteczna sprzedaż mieszkania

Sposób na skuteczną sprzedaż mieszkania jest stosunkowo prosty.

Należy wziąć pod uwagę kilka typowych interesów i problemów dla potencjalnego kupującego:

  • przede wszystkim cena zł/m2
  • drugim ważnym krokiem do osiągnięcia naszego celu jest przygotowanie mieszkania pod kątem jego stanu – chodzi tu o czystość oraz użyteczność mieszkania, więc należy postarać się o ładny wygląd ścian, sufitu, podłogi i mimo wszystko sprawność instalacji wodnej i elektrycznej,
  • następnie duże znaczenie ma jakość naszego ogłoszenia a także jego dostępność – im więcej osób zobaczy ogłoszenie tym więcej zdobędziemy zainteresowanych
  • klient wie, że wyda dużo, więc warto zamieścić ogłoszenie, które zwali z nóg – należy zadbać o wszystkie pozytywne informacje w ogłoszeniu tj. jak wygląda mieszkanie (opis i zdjęcia), usytuowanie od ważniejszych miejsc w okolicy , jacy są sąsiedzi, czy dostępny jest garaż, ostatnimi czasy nawet jakość wody, jej ciśnienie oraz czystość powietrza w okolicy może mieć znaczenie,
  • uśmiech i wygląd sprzedającego także mogą przyczynić się do efektywnej sprzedaży – warto tu pamiętać o chęci pomocy z formalnościami jeśli nasz klient nie ma o tym większego pojęcia, młode pary kupujące po raz pierwszy zawsze borykają się z tym problemem, nie bójmy się więc oświadczyć o pomocy z formalnościami w ogłoszeniu, na pewno na tym nie stracimy.

 

Jeśli w mieszkaniu ma pozostać wyposażenie lub jego część po poprzednim lokatorze to koniecznie zwróćmy uwagę na stan tego wyposażenia wraz z rzeczoznawcą i ustalmy co zmniejszy wartość mieszkania a co zwiększy. Meble w złym stanie oraz te brzydko pachnące mogą negatywnie wpłynąć na ocenę lokum przez klienta tym bardziej, jeśli nie wspomniało się w ogłoszeniu o wyeksploatowanym wyposażeniu. Pamiętajmy by zużyte meble wyrzucić, koszt ich utylizacji to równowartość wywozu na PSZOK w kwocie zwykle od 100zł do 2000zł w zależności ile i jak daleko najęci pracownicy będą musieli dźwigać zniszczone meble. Koszt porządków może być nieduży a dla rzeczoznawcy wartość mieszkania może wzrosnąć o kilka tysięcy złotych.

Autor

  • Juliusz zwykł powtarzać, że bez wysoko postawionej poprzeczki nie można do niczego dojść. Czy ma rację? Zdecydowanie tak. Od lat jest trenerem i specjalizuje się w doradztwie. Jego hobby to łucznictwo tradycyjne i rekonstrukcja historyczna.

2 thoughts on “Skuteczna sprzedaż mieszkania

  1. Przed sprzedażą warto jest jeszcze raz pomalować mieszkanie, zwłaszcza na beżowe lub białe odcienie, zlikwidować widoczne mankamenty.

  2. Sprzedając mieszkanie warto się zastanowić czy sprzedajemy je z wyposażeniem czy bez. Fajne meble i design potrafi skutecznie podnieść cenę mieszkania.

Comments are closed.